موتور جستجوگر گوگل در سال ۱۹۹۷ با شعار قابل دسترسی کردن تمام محتوای وب ثبت شد و هم اکنون مهمترین موتور جستجو در جها بشمار می رود. موتور گوگل روزانه چندصدمیلیون بار به طرق مختلف استفاده می‌شود. مهم‌ترین هدف گوگل، یافتن متن موردنظر در میان صفحات وب است. اما سوال اینجاست که نحوه کار آن چگونه است. در ویدئو زیر به این مسئله می پردازیم که گوگل چگونه کار می کند.

روزانه میلیون ها نفر سوالاتشان را در گوگل مطرح می کنند که بخشی از این سوالات به خود گوگل مرتبط می شود. مانند این سوال که گوگل چگونه کار می کند یا نحوه کار گوگل به چه شکل است.

فرض کنید گرسنه هستید و به دنبال دریافت طریقه پختن لازانیا به سراغ گوگل می روید. شما قطعا با این تصویر مواجه می شوید:

نحوه کار گوگل  گوگل چگونه کار می کند
گوگل چگونه کار میکند: نحوه کار گوگل

حال بیایید کمی دقیقتر شده و در زمان به عقب بازگردیم. گوگل از همان ابتدای راه مدام در حال ترسیم و شناسایی وب بوده است. تمام صفحات دردسترس وب چیزی بنام ایندکس را تشکیل می دهند کا مانند یک کتابخانه با میلیارد ها کتاب است.

برای درک بهتر نحوه کار گوگل هرزمان که چیزی جستجو ی شود گوگل به سراغ این کتابخانه می رود تا محتوای مناسب را بیابد. در مورد همین لازانیا صفحات بیشماری در وب قرار دارند. این صفحات در مورد تاریخ لازانیا تا دانشمندی که بطور اتفاقی لازانیا در نامش داشته است برای معرفی به شما خودنمایی می کنند.

اما در زمان گرسنگی گشتن به دنبال مقصود در میان لینک های بی پایان بسیار ناراحت کننده خواهد بود. بنابراین گوگل می کوشد تا بهترین نتیجه را برای جستجوگر به نمایش بگذارد. اینجا الگوریتم های گوگل وارد عمل می شوند تا در مرحله اول دریابند شما دنبال چه می گردید و این آغاز پاسخ به این سوال است که گوگل چگونه کار می کند.

به همین دلیل حتی اگر کلمه دقیق را ندانید یا در املای آن با مشکل مواجه شوید گوگل می تواند متوجه منظور شما شود. الگوریتم تلاش می کند تا نزدیکترین صفحات به منظور شما را بیابد. در این جستجو فاکتور های زیادی دخیل هستند که ما برخی از آنها را بازگو می کنیم:

قطعا آنچه منطقی بنظر می رسد اینست که صفحاتی که دارای آن کلمه بخصوص باشند نمایش داده خواهند شد اما ماجرا فراتر از اینهاست. جای کلمات مثلا اینکه در عنوان باشند و یا در توضیح عکس ها و اینکه چندبار تکرار شده باشند نیز بسیار موثر است.

در کنار اهمیت واژگان لینک ها و ارتباطات کلمات با هم نیز نقش مهمی دارند. برای آگاهی در مورد نحوه کار گوگل و اینکه گوگل چگونه کار میکند ویدئو را تماشا بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.